דבר ההנהלה

דבר המנכ"ל

ידידים יקרים,

עמותת אח"י נוסדה לפני יותר מ-30 שנה במטרה לאפשר שוויון הזדמנויות בחינוך בקרב אוכלוסיות מוחלשות ועל מנת להעמיק את השיח היהודי-ישראלי ואת הזיקה למסורת כמקור להמשכיות.

גם כיום, ניתן להצביע על מטרות אלו כבעלות ערך מרכזי ביותר בחינוך הבלתי פורמלי בישראל. גם כיום, אנו נדרשים לתגבר צעירים, נוער וילדים בפריפריה, ובפרט בקרב העולים החדשים, על מנת שיזכו להזדמנות שווה בחינוך, בתעסוקה ובהשתלבות מיטבית בחברה הישראלית.
כך אנו מוצאים גם בשדה החיבור לזהות היהודית-ישראלית. צעירים רבים משוועים וצמאים לחיבור ממשי, ערכי ומעשי, לזהות היהודית-הישראלית שלהם, לערכי המסורת והמורשת היהודית, אותה ינקו מאבותיהם ומכל הדורות שקדמו להם, מאז היותנו לעם.

עמותת אח''י פועלת לאורך השנים על מנת לבסס מטרות אלו באמצעים מגוונים.
כיום אנו מבצעים זאת באמצעות עשרות מיזמים ברחבי הארץ, לרבות חונכות ולימוד זהות יהודית בחטיבות ביניים ובתיכונים, בליווי חברתי בגרעינים משימתיים, בפיתוח מנהיגות בתכנית של''ח, בהנחלת זיכרון השואה לילדים בתגבור לימודי ועוד, והכול בהובלת צוות מסור, מקצועי ומנוסה של רכזות חינוכיות ועשרות מתנדבות השירות הלאומי.
גם כעת איננו קופאים על השמרים ובימים אלו אנו שוקדים על פיתוח תכניות חינוכיות חדשות להנחלת מטרותיה החשובות של העמותה, כך שיונחלו בקרב קהלים נוספים בחברה הישראלית.

אני מזמין אתכם ללמוד עלינו עוד באתר אח''י החדש, בו תוכלו למצוא דף ייעודי למתעניינות בשירות לאומי בעמותה, דרכים ליצירת קשר ולסיוע לפעילות העמותה ואלבום המעביר מקצת מהחוויה העצומה של העשייה החינוכית והחברתית של אח''י.

נשמח לראותכם שותפים עמנו,
יגל שמואל
מנכ''ל

 

דבר הסמנכ"ל

בנות שירות, צוות ובתי ספר יקרים,

שמה של עמותת אח"י הוא ראשי תיבות של "אחדות חברת ישראל". שמה של העמותה מבטא את חזון ואידיאל העמותה ואת פעילותה בתחומים השונים.

במעמד הר סיני דרשו חז"ל את הפסוק: "וַיִחַן שם ישראל נגד ההר" (שמות י"ט, ב'), "וַיִחַן" - לשון יחיד (ולא: "ויחנו") - מלמד שכל עם ישראל ניצבו לרגלי הר סיני באותה שעה "כאיש אחד בלב אחד".
פירוש זה מזמין אותנו בכל שנה לעיון מחודש במתח שבין הכלה והדרה, בין שבטיות ואחדות העם,
מעמד הר סיני מסמל את ההכלה ולא את ההדרה, את האחדות ואת הערבות ההדדית שבין כל חלקי העם. מעמד שלכל ישראל יש להם חלק בו.
טמון כאן רעיון חשוב שהפך ליסוד מוצק בתרבות ישראל: אחדות אין פירושה אחידות. להפך. המחלוקת וריבוי הדעות הם ממאפייניה המרכזיים של מורשת ישראל. וכך, כמה הוגים במאה ה־20, המשילו את היהדות לתזמורת סימפונית: כאשר כל נגניה מנגנים בכלי אחד, המנגינה משעממת, מונוטונית וחסרת תוכן. אך דווקא ריבוי הכלים וגיוונם יוצרים את התוכן העשיר המרהיב של עם ישראל, על אחדותו לא על אחידותו.

מתוך אמונה זו אח"י חרטה על דגלה לחזק את האחדות בעם ישראל דרך חיבור בין האוכלוסיות השונות במערכות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות. בנות השירות פועלות בגובה העיינים דרך שיעורים, פעילויות סביב מעגל השנה, תגבורים לימודיים, עבודה אחר הצהריים במועדוני הנוער השונים, ובמרכזי רווחה וילדים, תוך הכלה וקבלה של כל תלמיד ותלמיד עם יצירת קשר אישי משמעותי, דרך חיבור ערכי המסורת והמורשת היהודית, אשר ניתנו לכל עם ישראל במעמד אחד משותף.

אני מאחלת לנו בפתחה של שנה חדשה ומאתגרת זאת בשליחות החשובה והמרגשת בה זכינו, שנזכה באמת לגעת בלבבות ולעשות הרבה טוב עבור הנוער הישראלי, תמיד מתוך המטרה והחזון של עמותת אח"י, לאחדות אמיתית ומקרבת בעם ישראל.

תודה על השותפות בדרך חיים זאת, דרכה של אח"י.

נוי דוידוב,
סמנכ"ל.